Як в Кіптівській ОТГ на старий Новий Рік щедрували
В Україні історично так склалося, що Новий рік ми святкуємо двічі,1 січня за новим григоріанським календарем, і через два тижні 14 січня за старим юліанським календарем.
Тож споконвіку за давнім українським звичаєм, напередодні старого Нового року справляють Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами та багатою кутею. А ще випікають два спеціальні хліби «Маланка» і «Василь», які символізували собою замовляння на гарний, високий врожай пшениці, достаток і добробут в родині. А ще на Щедрий Вечір, тобто в ніч під старий Новий рік, по всій Україні, традиційно ходять гурти ряджених – молодіжні ватаги, які щедрують і водять «Маланку». Кожен регіон має свої унікальні традиції щедрування, які дбайливо оберігаються і передаються з покоління в покоління. Збереглися ці традиції і в селах Чернігівщини, зокрема і в Кіптівській об’єднаній територіальній громаді. І що саме цікаве в кожному селі свої неповторні та автентичні традиції щедрування.
Звісно, в селах де багато молоді ці традиції дещо осучаснені, зокрема прогресівські хлопці-школярі, переодягнуті в жіночий одяг, щедрували під музичний супровід гітари, креативно та неповторно, принаймні в нашій громаді ці хлопці були єдині в своєму роді. Цікаво і те, що у багатьох будинках двері не встигали зачинятись від щедрувальників, так багато їх було, деякі господарі нарахували їх близько сотні - абсолютний рекорд цього року.
Мабуть варто, також, розповісти про мальовниче село Борсуків Олбинського старостинського округу, в якому хоч молоді дуже мало, проте люди прагнуть зберегти прадавні традиції. Вони так активно щедрували та співали пісень, що поставили на ноги чи не все село, а організаторами цього дійства виступили працівники Борсуківського сільського клубу.
У Вовчку традиції цього свята незмінні ось уже протягом не одного десятиріччя, а все тому що фольклорно-етнографічний ансамбль «Вербиченька» Вовчківського Будинку культури знає майже всі традиції святкування Маланки і кожного року розігрують для жителів свого села справжнісінький обрядовий спектакль, який завжди збирає в залі Будинку культури аншлаг глядачів.
В Кіптях історично склалось так, що щедрівки - це свято малечі, яка завжди з дитячим захватом та безпосередністю виконують цю почесну місію а дорослі із захватом, теплотою та милуванням слухають ці щирі побажання та щедро обдаровують солодощами.
Новий Шлях, хоч село і одне із наймолодших у громаді, проте теж дотримуються споконвічних традицій, от і цьогоріч селом в переддень старого Нового Року ходив справжній вертеп, такий як на Закарпатті, де традиції щедрування збереглися якнайкраще, з рідзвяною зіркою, Маланкою та Василем і звичайно ж козою.
Отож зимові свята це завжди весело, завжди цікаво і дорослим, і дітям. Ще більш приємно і те, що національні українські традиції не тільки зберігаються у селах, але й мають продовження у молоді.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)