Що таке гепатит А і як його попередити?

Дата: 25.07.2022 12:36

Гепатит А – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки – більшість людей, уражених гепатитом А, повністю одужують й у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.

Втім, сама хвороба неприємна й виснажлива, а одужання може тривати кілька місяців. Важче хворіють та можуть померти літні люди.

Ризик захворіти на гепатит А зростає під час війни через значні скупчення людей, неможливість дотримуватися гігієни та обмеження доступу до чистої питної води.

Ми зібрали інформацію про гепатит А  і про те, що робити, аби не захворіти.

Гепатит А – це хвороба брудних рук, що передається від людини до людини, найчастіше фекально-оральним шляхом. Можна заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини.

У домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для родини.

Вірус гепатиту А також може передаватися при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

Найчастіше гепатит А проявляється такими симптомами:

- підвищена температура

- слабкість

- відсутність апетиту

- діарея

- блювання

- неприємні відчуття в животі

- темний колір сечі

- пожовтіння шкіри та білків очей

Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. У дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.

Захворіти на гепатит А може кожен, хоча найчастіше хвороба з’являється у дітей раннього віку. Основні фактори ризику:

- погані санітарні умови

- відсутність очищеної води

- проживання з інфікованою людиною

- сексуальні контакти з людиною з гострою формою гепатиту А

- поїздки в райони з високою епідемічністю

Вберегтися від гепатиту А допоможе дотримання санітарно-гігієнічних норм:

- обов’язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету

- вживайте кип’ячену воду, кип’ятіть її впродовж 10 хв, а потім дайте їх відстоятися

- ретельно мийте овочі та фрукти

! Не займайтеся самолікуванням, тільки лікар може підтвердити діагноз і призначити лікування

Ефективним захистом від гепатиту А є вакцинація.

В Україні щеплення від гепатиту А не належать до обов’язкових, але їх можна зробити власним коштом.

Зареєстровані дві інактивовані (неживі) вакцини від гепатиту А, які дозволені до використання для дітей віком від 1 року. Одна з цих вакцин комбінована – захищає від гепатитів А і В.

Курс щеплень складається з двох доз з інтервалом у 6 місяців.