Що таке вітряна віспа і як захиститися від неї?

Дата: 25.07.2022 12:39

Вітряна віспа (вітрянка) — гостре вірусне захворювання, що вражає переважно дітей. Це одна з найпоширеніших інфекцій у світі. За рівнем захворюваності вона поступається лише грипу та іншим гострим респіраторним вірусним інфекціям.

Під час війни, через перебування у місцях скупчення людей, ризик захворіти вітряною віспою зростає. Захиститися від вірусу допомагає вакцинація.

Ми зібрали інформацію про захворювання та захист від вітряної віспи.

Вітрянка характеризується помірною загальною інтоксикацією і висипом на шкірі та слизових оболонках.

Збудником захворювання є вірус вітряної віспи та оперізувального герпесу (varicella-zoster virus), або герпесвірус людини 3 типу.

Спосіб інфікування – повітряно-крапельний.

Вітряна віспа — типова дитяча інфекція. Новонароджені до двох місяців мають пасивний материнський імунітет. З трьох місяців вони стають сприйнятливі до інфекції.

Найчастіше діти інфікуються у віці 2–4 роки. Для вітряної віспи характерна осінньо-зимова сезонність. Але дорослі також хворіють і переносять хворобу досить важко.

Основним джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу.

Хворий є заразним в середньому протягом 10-12 днів: від 1-2 днів до появи висипу, весь період висипання, до 5 діб після появи останнього пухирця.

Можливі ускладнення:

- запалення верхніх дихальних шляхів

- бактеріальні ускладнення, в тому числі сепсис

- ураження нервової системи — енцефаліт, менінгоенцефаліт, параліч лицьового нерва

- розлади внутрішніх органів

Навіть після легко перенесеної інфекції збудник, без будь-яких клінічних проявів, може роками зберігатися в організмі та провокувати інші захворювання.

Лікування вітряної віспи передбачає дотриманні постільного режиму протягом усього періоду висипання, запобіганні вторинній інфекції. За показаннями застосовують симптоматичні засоби: жарознижувальні, ті, що здійснюють детоксикацію. У разі тяжких форм недуги та розвитку гнійних ускладнень призначають антибіотики.

Захистити від вітряної віспи допомагає вакцинація. Щеплення роблять двома дозами з інтервалом 1 місяць.

З метою профілактики вітряної віспи насамперед вакцинують такі групи:

- здорові діти, які досягли 12-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу

- діти під час вступу до дитячого дошкільного закладу та школи, які раніше не хворіли

- дорослі, які мають високий ризик інфікування та не хворіли

У разі контакту з хворим на вітрянку можна зробити екстрену вакцинацію.