Кіптівська громада
Чернігівська область, Чернігівський район

Чому просторовий розвиток важливий для громад - основні тези конференції

Дата: 23.09.2022 15:51
Кількість переглядів: 320

 

Фото без опису

 

22 вересня 2022 року представники Місії USAID в Україні, Уряду та Парламенту України, міжнародних проєктів, експерти з просторового планування, а також керівники органів місцевого самоврядування обговорили питання просторового планування територій громад для відновлення та розвитку під час та після війни. Подію організували спільно Проєкт USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») та Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Обговорити з громадами цілі та проблемні питання просторового планування територій громад у воєнний та післявоєнний період є однією з ключових цілей конференції:

«Питання відновлення громад є дуже важливим, і тому USAID працює над тим, щоб підтримати українські громади в тому, щоб якомога краще спланувати та підготуватися до відновлення та реконструкції. Реконструкція та розвиток мають враховувати питання сталого розвитку, екології, цифровізації, економічного зростання, розвитку законодавствчого поля та участі зацікавлених сторін. Це дуже складний, але необхідний процес. Наявність просторового плану допоможе громадам в отриманні подальшої допомоги від національних і міжнародних установ. Відновлення економіки потребує значних інвестицій приватного сектору, і саме просторовий план може слугувати основою для забезпечення інвестиційної довіри. Він також допоможе забезпечити прозорість процесу впровадження, обґрунтованість бачення та результатів, а також реалістичності бюджету. Усе це, сприятиме належному врядуванню на рівні громади, також демократичному та європейському майбутньому України. USAID і американський народ продовжуватимуть підтримувати Україну», - Марк Еллінгстад, директор відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії USAID в Україні.

 

Фото без опису

 

Олександр Гайду, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики презентував законодавчі зміни у сфері земельних відносин та просторового планування:

«Ми прийняли закон про планування використання земель, який започаткував просторове планування громад. Над ним, зокрема, працював наш Комітет, а також фахівці програми USAID АГРО та Світового банку. Ми скасували вимогу щодо розробки землевпорядної, містобудівної, екологічної документації. Це сучасний європейський підхід до планового використання територій, адже забезпечує економію часу та ресурсів. Необхідно планувати та здійснювати заходи з розмінування, рекультивації земель, інженерної та соціальної інфраструктури, житла тощо. Просторове планування розвитку територій громад має стати тим інструментом, який допоможе підійти до питання відновлення громад системно та сучасно».

 

Фото без опису

 

«Щоб мінімізувати можливі корупційні ризики, пов’язані із прийняттям доцільних, але тимчасових рішень, потрібно якнайшвидше розвивати просторове планування як комплексний інструмент, який може об’єднувати стратегічні та конкретні рішення. Нам уже зараз потрібно повертатися до того комплексного планування територій, яке було заплановане у довоєнний період», - Олена Шуляк, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

 

Фото без опису

 

«Уже прийнято закон, який регулює питання обов’язковості врахування вимог цивільного захисту при проєктуванні об’єктів будівництва. Також вносяться зміни в державні будівельні норми. Але такий підхід має бути не окремим напрямом, а частиною концепції подальшого розвитку громад. Це важливо, оскільки навіть після перемоги сусід у нас залишиться. І тепер ми зовсім по-іншому маємо дивитись на планування та розвиток територій, обов’язково враховуючи безпекові питання. Раніше у нас розроблялися два окремі розділи містобудівної документації: інженерно-технічні заходи цивільного захисту на мирний час і на особливий період. Зараз ми розуміємо, що не можна їх розділяти. Ми одразу повинні передбачати все, що може статися в громаді», - зазначив Євген Плащенко, генеральний директор Директорату просторового планування територій та архітектури Міністерства розвитку громад та територій України.

«Взагалі формування та реалізація державної аграрної, земельної політики без громад неможливі. Так само, як і забезпечення продовольчої безпеки. Із кожним прийнятим законопроєктом, який посилює громади, все більш актуальним стає питання розвитку просторових планів, розробки та користування просторовими цими інструментами», - зазначив Денис Башлик, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України. 

«Війна змінила всі плани і наші реалії. Одні громади зазнали значних руйнувань, різкого відтоку населення, а інші - навпаки зіткнулися з необхідністю приймати в себе переселенців і релоковані бізнеси. Розуміючи ці завдання та потреби, Програма АГРО спільно з нашими партнерами докладає зусиль, щоб допомогти громадам впоратися з ними та спрямувати просторове планування для цілей відновлення громад. АГРО вже впровадила низку пілотних проєктів з громадами та напрацювала методологію розробки комплексних планів просторового планування. Ми охоче поділимося цим досвідом та працюватимемо у напряму вдосконалення чинного законодавства», - Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО.

Просторове планування - комплексний інструмент гарантування законності, цілісності, економності та обґрунтованості рішень.

«Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» працює з регіональною владою, органами місцевого самоврядування, щоб підтримати просторове планування та розробку відповідної технічної документації. Наші експерти працюють з громадами, щоб просторове планування стало основою для економічного місцевого розвитку, та відображало інтереси жителів громад через їхню залученість. Просторове планування це комплексний процес, який включає урбаністику, безпеку, логістику та ефективне використання активів громади. І він відображає нашу реальність та наявні ресурси громади. Саме таке планування стане основою для реконструкції та відновлення громад та країни в цілому. Ми пишаємося співпрацею з українськими громадами!», - Габріель Абрагам, керівник Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Пілотний проєкт з просторового планування території буде реалізовано у Кіптівській громаді Чернігівської області за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та у співпраці з Програмою USAID АГРО. Відповідний меморандум з метою відновлення постраждалих територій підписали під час конференції керівник Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та голова Кіптівської громади.

Кіптівська громада провела аналіз  земель ще в 2017 році, що на той час не було популярним рішенням. Уже тоді громада зрозуміла, якими ресурсами управляє та яким чином може планувати розвиток своєї території.

«Громада розташована в сільській місцевості, і формування бюджету залежить від того, наскільки ефективно ми зможемо управляти земельними ресурсами. Ми отримали інформацію про землі на території громади, їхні межі, кому вони належать, до чого вони відносяться. Адже для людей, які проживають у селах, це є ліс і поле. Але це зовсім не так. Там є водні джерела, ліси, які теж мають свою приналежність. Після передачі земель між населеними пунктами виявили землі запасу сільськогосподарського призначення – більше ніж 2 тисячі гектарів, – розповів Володимир Кучма, Голова Всеукраїнської асоціації громад, Кіптівський сільський голова. Просторове планування – це перспектива розвитку громади. Я впевнений, що підписання сьогоднішньої угоди стане стартовим майданчиком, який дасть нам поштовх до реалізації успішного проєкту разом з USAID «ГОВЕРЛА» та USAID АГРО. І від того, як ми його реалізуємо – залежить наш розвиток».

За результатами реалізації пілотного проєкту у Кіптівській громаді, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» та Програма USAID АГРО напрацюють методологію просторового планування територій громад в нових умовах з наголосом на відновлення територій. Також за результатами пілоту будуть запропоновані законодавчі зміни у сфері просторового планування з урахуванням викликів, які стоять перед громадами в умовах відновлення економіки та реконструкції інфраструктури.

Також у заході взяли участь Дмитро Макаренко, заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру; Володимир Зражевський, голова Межівської громади Дніпропетровської області; Тетяна Гончарук, голова Білокриницької громади Рівненської області; Cергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО; Роман Романко, експерт з питань управління активами та земельними ресурсами Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»; Євген Бердніков, радник із земельного законодавства Програми USAID АГРО; Катерина Степчук, експертка з просторового планування Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Матеріали заходу 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь