Про шлях створення патронатних сімей у громаді
26 січня 2016 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», яким було запроваджено інноваційну послугу підтримки сімей з дітьми – патронат над дитиною.
Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування дитини не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.
Патронатний вихователь – це спеціально підготовлений працівник, який на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю, та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування.
Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Сім’я патронатного вихователя - це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.
На даний час, на території Кіптівської територіальної громади створено дві патронатні сім’ї. «Виконавчий комітет Кіптівської сільської ради спільно з службою у справах дітей працювали над пошуком патронатних вихователів у громаді. Ми радилися, консультувалися, навчалися, проводили інформаційну кампанію. Відповідно, знайшлись сім’ї, які виявили бажання створити патронатну сім'ю і ми їм вдячні за їхню сміливість та бажання допомагати дітям. Вони успішно пройшли відбір та навчання в Чернігівському обласному центрі соціальних служб, хоча отримати статус патронатного вихователя не так вже і легко, адже профільні експерти проводили дуже жорсткий відбір серед сімей-кандидатів, з усією скрупульозністю підходили до оцінювання побутових умов їхнього проживання. Будь-яка дрібниця в будинку чи надворі, яка становила б потенційну небезпеку дитині (адже мова йде і про догляд малюків раннього віку), мала бути беззаперечно усунена. При цьому, психологи часто спілкувалися із кожним із батьків, моделювали різні ситуації та оцінювали, наскільки швидко родина здатна мобілізувати свої дії у непередбачуваних випадках.
Після підписання договору, сім'ї отримали офіційний статус патронатної сім'ї.
На даний час, за рішенням виконавчого комітету, в одну патронатну сім’ю влаштовано малолітню дитину шкільного віку, в іншу сім’ю влаштовано дві сестрички. Вони перебуватимуть там, допоки їх біологічні батьки працюватимуть над покращенням умов проживання та виконають інші законні вимоги служби у справах дітей, щодо створення належних умов виховання своїх неповнолітніх дітей. Контролюючий супровід проблемних сімей здійснює фахівець з соціальної роботи. Якщо ж вони грубо ігнорують цей шанс, тоді ми ініціюємо процес позбавлення їх батьківських прав», - надала роз’яснення начальник служби у справах дітей Ольга БРИЛЬ.
Разом із тим, плече підтримки родинам готова підставити міждисциплінарна команда, створена при сільській раді, до складу якої входять представники місцевого відділення поліції, служби у справах дітей, центру надання соціальних послуг, сімейні лікарі, а також відділу освіти, старост оскільки, відповідно до рекомендацій, діти, які прибувають з різних населених пунктів під патронатне піклування, повинні здобувати освіту у навчальному закладі, найближче розташованому за місцем проживання вихователів.
Про це своїми міркуваннями поділився Кіптівський сільський голова Володимир КУЧМА: “Найболючіше, що може трапитися в житті, це коли в рідному домі, діти почуваються незахищеними та нікому не потрібними. Таких дітей необхідно буквально оточити любов’ю та піклуванням. І я щиро радий, що наші патронатні сім’ї наважилася на цей відповідальний крок. Адже в моїх очах вони, перш за все, відкрили свої серця для такої доброї та відповідальної справи, тож бажаю їм успішно впоратися із новими викликами та сподіваюся, що вони стануть гарними взірцями для інших патронатних сімей, громада ж, у свою чергу, усіляко готова підтримати державну стратегію щодо створення патронатних сімей”
Створення патронатних сімей є важливим кроком на шляху до забезпечення дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, сімейним оточенням та підтримкою. Відповідно до державної стратегії, в майбутньому саме такі сім’ї стануть альтернативою дитбудинкам та школам-інтернатам.
Якщо Вас зацікавила дана інформація і Ви виявили бажання стати патронатними вихователями ми чекаємо Вас за адресою: село Кіпті, вул. Слов’янська, 36-б, служба у справах дітей Кіптівської сільської ради, Чернігівського району, Чернігівської області.